Kako da vam dete ne bude gojazno

Vodeći se starom izrekom da zdravlje na usta ulazi, roditelji, bake i deke često svoje najmlađe “pretrpavaju” hranom misleći da će biti zdraviji ako više jedu. A zapravo greše!

Na taj način deca se navikavaju da uzimaju veće količine hrane za obroke, a tokom dana glad zavaravaju grickalicama, čokoladicama i keksićima. Roditelji, čak i kad primete da se dete goji, ne reaguju odmah jer smatraju da je to rezultat rasta i razvoja, a dete postaje tromo, ima otpor prema fizičkim aktivnostima, i pri tom stalno oseća glad i biva nervozno ako ne uzme veću količinu hrane.






Isto tako, zbog preterane težine izloženo je podsmehu okoline te se povlači u sebe. Ako do tada nisu bili svesni problema, roditeljima bi zbog svega toga morao da “zazvoni alarm” – njihov mališan definitivno ima problema sa gojaznošću!

Potrebno je mnogo upornosti i istrajnosti da se dete odvikne od preteranog konzumiranja i zavisnosti od hrane.

  • Veoma je važno da naviknete dete da tokom dana ima 5 obroka i to 3 glavna (doručak, ručak, večera) i dve užine.
  • Obroke treba detetu davati uvek u isto vreme s tim što treba voditi računa da razmak između njih bude od 3 do 3,5 sata.
  • Naučite dete da jede za stolom, da tokom jela ne čita i da se ne igra, i nikako mu se ne sme dozvoliti da hranu uzima gledajući televiziju.
  • Hranu treba držati na stolu isključivo za vreme obroka. U međuvremenu obavezno sklonite činije sa voćem, grickalicama i slatkišima.
  • Obroci treba da budu raznovrsni, sveži, lepo dekorisani. Deca ne vole jako začinjenu hranu kao odrasli, zato je često odbijaju posežući za slatkišima i grickalicama. Zato počnite da kuvate na savremeniji način, ne dozvolite da hrana bude prepržena, skratite vreme kuvanja i krčkanja.
  • Svakog dana na meniju treba da budu zastupljene sve grupe namirnica, te možete sebi olakšati tako što ćete napraviti mali nedeljni jelovnik.

POSTAVI ODGOVOR

molimo unesite svoj komentar!
ovde unesite dvoje ime