Listovi ove žbunaste, mirisne biljke koriste se za začinjavanje za soseve, salate, jela od paradajza, jaja, ribe i piletine
U jela se stavlja u manjim količinama jer sadrži ulje intenzivnog ukusa koje može da dominira jelom i neutrališe ostale ukuse. Ovaj začin se upotrebljava za pripremu francuskih specijaliteta.
Drugi nazivi: Trkanj, tarkanj, troskotnica, zmijina trava.
Latinski naziv: Artemisia dracunculus
Opis biljke
To je višegodišnja biljka čija je stabljika bogato razgranjena, ima grmolik izgled, visine 60 do 120cm. Listovi su uski i lancetasti. Cvetne glavice su skoro okrugle, a jezičasti cvetovi su žute bolje. Biljka ima svojstven, prodoran miris i ugodan, aromatičan okus.
Stanište
Biljka voli topla i sunčana mesta. Na jugu Evrope raste samonikla na neobrađenom tlu. Gaji se u vrtovima kao mirođijska biljka za pripremanje različitih začina,
Upotrebljivi delovi biljke
Cela biljka je lekovita i vrlo aromatična. Koriste se izdanci ili pojedinačni listovi.
Hemijski sastav
U nadzemnom delu sadrži karotin, alkaloide,eterično ulje, flavonoide, askorbinsku kiselinu, kumarine, U korenu sadrži tragove alkaloida.
Primena
Koristi se kao začinska biljka. Preporučuje se za podsticanje apetita i lečenje želudca. Diuretik je, dobar je protiv vodene bolesti, reume i gihta. Podstiče rad bubrega i bešike. Deluje na degeneraciju zglobova, artrozu.
Način upotrebe
Koristi se u obliku čajeva i kao začin.