Hemoroidi

Hemoroidi

Hemoroidi su stanje u kome su vene oko anusa ili donjeg dela rektuma proširene i zapaljene. Mogu nastati kao posledica naprezanja tokom prolaska stolice

Drugi faktori koji doprinose pojavi hemoroida su trudnoća i porođaj, starenje, hronična konstipacija ili proliv i analni polni odnos.

Hemoroidi mogu da se nalaze unutar anusa – unutrašnji hemoroidi i ispod kože oko anusa, to su spoljašnji hemoroidi. Spoljašnji hemoroidi su male izrasline osetljive na dodir, bole i svrbe. Simptomi spoljšnjih hemoroida je pojava bolnih otoka ili tvrdih izraslina oko anusa koji nastaju kao posledica formiranja krvnih ugrušaka.





Unutrašnji hemoroidi najčešće ne bole a i kada izazivaju bol on je mnogo manji nego kod spoljnih hemoroida. Nalaze se unutar rektuma i s vremena na vreme krvare što se primećuje na toalet papiru ili u šolji posle defekacije. Ponekad se može javiti i čudan svrab unutar rektuma.

Prevencija hemoroida – ispravna ishrana je najbolji metod. Unošenje dosta vode tokom dana doprinose omekšavanju stolice što smanjuje napor tokom pokreta creva. Ishrana u kojoj dominira prerađena hrana nije dobra i treba je zameniti obrocima bogatim biljnim vlaknima kao što su cerealie, grahorice, voće i povrće.

I neke loše navike mogu doprineti pojavi hemoroida kao što je čitanje u toaletu, dugo sedenje na WC šolji dovodi do naprezanja, čitav “posao” bi trebao da se obavi za 5 minuta.

Pešačenje kao i vežbe takođe mogu da doprinesu prevenciji hemoroida pogotovo ako imate posao koji zahreva sedenje.

Lečenje hemoroida – lečenje se u početnoj fazi bazira na olakšavanju simptoma, mere kojima se olakšava stanje je:

  • kupanje nekoliko puta tokom dana u čistoj i što toplijoj vodi oko 10 minuta,
  • primena krema protiv hemoroida, supozitorija u ograničenom vremenskom periodu.

Sprečavanje ponovne pojave hemoroida sprečavanjem konstipacije i grčeva. Lekari najčešće preporučuju veći unos prirodnih vlakana ishranom i unošenje 6 do 8 čaša tečnosti tokom dana.

U nekim slučajevima hemoroidi ipak moraju da se leče endoskopski ili hiruški.

Moguće metode su:

  • podvezivanje hemoroida – čime se zaustavlja dotok krvi i oni nestaju tokom nekoliko dana;
  • skleroterapija – hemikalija koja se ubrizgava oko hemoroida i izaziva njegovo skupljanje;
  • koagulacija infracrvenim zracima – koristi se specijalan uređaj kojim se spaljuje hemoroid i otklanjanje hemoroida operacijom.

Gost link: israelitactical

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Vaši komentari nam pomažu da poboljšamo naše proizvode i usluge, tako da ih i dalje beležimo. Komentar koristimo i za buduću upotrebu. Za dalje detalje pogledajte našu politiku privatnosti.

Zadržavamo vaše ime kako bismo mogli komunicirati s vama o našim proizvodima i uslugama. Za dalje detalje, molimo vas našu politiku privatnosti.
Čuvamo vašu e-poštu kako bismo mogli komunicirati s vama o našim proizvodima i uslugama. Za dalje detalje pogledajtenašu politiku privatnosti.

Čuvamo URL adrese vaše veb stranice kako bismo mogli da komuniciramo s vama o našim proizvodima i uslugama. Za dalje detalje pogledajte našu politiku privatnosti.